Defin İşlemleri

2000 Yılında kurulan Mezarlıklar Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı’na bağlı olarak çalışmakta, Mezarlık ve cenaze hizmetleri konusunda hizmet vermektedir.

Cenazesi olan vatandaşların  “ 188 “ “ veya 0 488 231 50 21 numaralı Cenaze Hizmetleri “ telefonunu aramaları yeterli olup, tüm hizmetler Mezarlıklar Müdürlüğünce ücretsiz yapılır. Cenazenin defnedilebilmesi için “ Ölüm Belgesi “ olması gereklidir.

 

Ölüm Belgesi Nasıl Alınır?

1-Ölüm olayı evde meydana gelmiş ise İlçe Belediyeleri Sağlık İşlerinden veya Sağlık Ocaklarından alınır.

2-Ölüm olayı hastanede meydana gelmiş ise hastane tarafından düzenlenen Ölüm Belgesi alınır.

3-Adli vakalarda meydana gelen ölümlerde, savcılık tarafından düzenlenen Ölüm Belgesi alınır.

4-Yurt dışından gelen cenazeler için Havalimanı doktorunun düzenleyeceği Ölüm Belgesi alınır.

5-Düşük veya ölü doğumlar için ilgili tabibin düzenleyeceği  belgenin alınması yasa gereğidir.

 

 

 

 

Cenaze Defin İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ölüm Belgesi alındıktan sonra 188 veya 0.488.231 50 21 Cenaze Hizmetleri telefonla aranarak cenazenin bulunduğu yerin adresi verilir. Cenaze aracı cenazeyi bulunduğu yerden alır Asri Mezarlığımızdaki yıkama yerine getirir, yada evinin önünde yıkamak istiyorsa evinin önüne cenaze yıkama aracı gönderilir.  Cenaze yıkanır, kefenlenir, tabuta konur. Cenaze sahibinin isteği doğrultusunda evine dua için getirilir veya doğrudan kalkacağı camiye götürülür.

 

Mezar Yeri Tahsisi ve Mezarın Kazılması Nasıl Yapılır?

Mezarlıklar Müdürlüğünün kazmış ve içini hazırlamış olduğu mezarlığa gidilerek yeri gösterilir. Mezar taşı, tuğla veya briketlerde mezarın başında hazır tutulur. Gömü işlemi yapıldıktan sonra müdürlüğümüze ait kepçe ile üstü toprak ile kapatılır. Tüm bu hizmetler ücretsiz olarak yapılır.

 

Cenaze Hizmetleri ve Mezar Yeri İçin Ücret Alınıyor mu?

Cenaze için yapılan hizmetlerin ( Yıkama, Kefen, Mezar Tahtası, Cenaze Aracı,  Cenazenin Defnedileceği Mezar Yeri, Cenaze Sahibinin Talebi Olması Durumunda Din Görevlilerimizin Yaptığı Dini Hizmetler ) tümü ücretsizdir. Vatandaşlarımızın bu hizmetleri yürüten görevlilere de hiçbir ücret vermemesi gerekmektedir.