Hedeflerimiz

1-Mevcut mezarlık alanlarımızın kentin en fazla 5-7 yıllık ihtiyacını karşılayabileceği öngörülmektedir. Mevcut bulunan mezarlıklar dolmak üzere olduğundan dolayı acil olarak büyük bir araziye ihtiyaç vardır. Kentin 50 yıllık ihtiyacını karşılayacak nitelikte içinde idari bina, cami, morg, cenaze yıkama yeri, cenazeye veya mezarlık ziyaretine gelecek yurttaşları olumsuz hava koşullarından koruyacak nitelikte açık ve kapalı bekleme alanları, su ihtiyacını karşılayacak yeterli ölçekte su deposu,  hizmet araçlarımızın yer alacağı araç parkı ve mezarlığa gelecek ziyaretçiler için araç otoparkının da bulunacağı kompleks biçiminde yeni bir mezarlık ihtiyacının acilen karşılanması gerekmektedir. Bu temelde yeni bir mezarlık alanı tespiti ve projelendirilmesi için belediye yönetimi ve ilgili birimler ile ortaklaşa çalışmalar yürütülmesi hedeflenmektedir.

2-Defne kapalı mezarlıkların giriş kapılarının yapılması.

3-Tüm mezarlıklarda ki mezar kayıtlarının haritalandırılarak bilgisayar ortamında kaydının yapılması için gerekli bilgisayar programının temini ve mezar yeri tespitinin kaydının bilişim ortamına aktarımı yapılarak mezarlık bilgi sisteminin oluşturulması için bilgi işlem merkezi ile koordineli bir çalışmanın yürütülmesi gerekmektedir.

4- 5 adet mezarlığımız her ne kadar defne kapalı olsa da daimi olarak ziyaret edilmektedir. Özellikle Perşembe günleri yoğun ziyaretçi trafiği yaşanmaktadır. Mevcut personel yapımızla bu mezarlıkların temizliği konusunda yetersizlikler yaşanmaktadır. Anılan nedenlerle her hafta Çarşamba ve Cuma günleri Temizlik işleri müdürlüğünce, müdürlüğümüzle koordineli olarak bu mezarlıklarda genel temizlik için mobil ekip görevlendirilmesi konusunda çalışmalar yapılacaktır.

5-Defne açık 3 mezarlığımız da hem cenaze işlemleri hem de ziyaretçi yoğunluğu haftanın yedi günü 24 saat yaşanmaktadır. Yaşanılan yoğunluktan kaynaklı genel temizlikte sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle cenaze gömülmesi anında mezarlığa gelen yurttaşlar çöp kutularına rağmen sigara izmaritleri başta olmak üzere birçok çöpü yere atmaları, yağmurlu günlerde mezar alanından kaldırımlara ve yollara çamur taşınması, bazen peş peşe cenazeler gelmesi nedeniyle yoğun kirlilik oluşmaktadır. Bu nedenle mezarlık müdürlüğümüz bünyesinde daimi kullanılmak üzere bir adet küçük vakumlu çöp süpürme aracı ve yolları ve kaldırımları yıkayabileceğimiz mini yol ve kaldırım yıkama aracının alınması elzem bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaçların en kısa zamanda karşılanması için Belediye yönetimi ve ilgili birimlerle ortaklaşılacaktır.

6-Bütün mezarlıklarımızda ziyaretçilerin dinlenebileceği, yağmurda güneşte korunabileceği dinlenme salonları inşa etmek.

7-Defin işlemi yapılan üç adet mezarlığımızın ada kısımlarının yol kaldırımlarını renkli desenli parke taşları ile döşemek ve kaldırımlara oturma banklarını kurmak.

8-Defin işlemine açık ve defin işlemine kapalı olan mezarlıklarımıza yeteri kadar ağaç ve çiçek ekiminin yapılmasını sağlamak ve yeşillendirerek geliştirmek;

9-Defin işlemi yapılan mezarlıklarımıza hizmet binalarını yapmak ve buralara 24 saat kesintisiz nöbet ve hizmet sunumunu sağlamak;